B66 z Centrum Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze był organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Centrów Kształcenia Zawodowego i Branżowych Szkół I Stopnia, która odbyła się dniu 28 maja w Zielonej Górze
Temat konferencji: „Pracownik młodociany z pokolenia Gen Alpha – wyzwaniem dla szkoły i pracodawcy”
W konferencji wzięli udział dyrektorzy, kierownicy szkolenia praktycznego, koordynatorzy dokształcania pracowników młodocianych z kuratoriów z województwa lubuskiego oraz Polski min.: Bydgoszczy, Brodnicy, Kluczborka, Legnicy, Mosiny, Olkusza, Sieradza, Szczecina oraz dyrektorzy zrzeszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Wspierającym Edukację Zawodową Pracowników Młodocianych. Wiceprezydent Miasta Zielona Góra M.Kamiński ,naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Miasta Zielona Góra
Konferencję honorowym patronatem objął Prezydent Zielonej Góry p.Marcin Pobierowski i Lubuski Kurator Oświaty p.Mariusz Biniewski.
Partnerzy strategiczni ZSiPKZ_B66 to firma SENSUS POLSKA_ Ewa Korumna, firma EUROPA -PARK w Rust oraz IDEA Focus Zielona Góra.
Konferencję rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze dr B.Bogucka prelekcją nt.: „Pracownicy młodociani w województwie lubuskim”, w której przedstawiła nie tylko kształcenia pracowników młodocianych w województwie lubuskim na przestrzeni ostatnich 5 lat, w porównaniu z kształceniem pracowników młodocianych w kraju. Zawody najpopularniejsze i zawody ginące nie tylko w Zielonej Górze, ale również w kraju.
dr K. Lisowski Uniwersytet Zielonogórski. Instytut Socjologii „Czy w tym miejscu nie ma przyszłości? Plany migracyjne lubuskich uczniów", kolejny prelegent który prezentował badania uczniów i studentów i ich plany zawodowe i migracyjne.
Główny specjalista Wydziału Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie p. M.Mrozkowiak przedstawiła „ Działania Ośrodka Rozwoju Edukacji ukierunkowane na wsparcie młodocianych pracowników w zakresie przygotowania do wymagań rynku pracy”
Panel dyskusyjny z udziałem pracodawców „ Uczeń z pokolenia Gen Alpha oczami pracodawcy”- prowadziła kierownik szkolenia praktycznego p.E.Halijasz-Tomczuk, okazał się dobrą przestrzenią do dyskusji na temat pracowników młodocianych oraz wymiany doświadczeń pracy z nimi w naturalnym
dr R. Korzeniowska Kierownik Pracowni Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych, Wychowania i Profilaktyki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze „Uczeń z pokolenia Alpha na rynku pracy - wyzwanie czy/i inspiracja?", przedstawiła jakie wyzwania stoją przed nauczycielami pracodawcami w pracy z uczniami z pokolenia Gen Alpha oraz odniosła się do oczekiwaniń pokolenia Gen Alfa od przyszłych pracodawców.
Dyskusja moderowana z udziałem uczniów „Pokolenie Gen Alpha o sobie”, której moderatorem był dr B. Baszczak Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze to podsumowanie konferencji, które było płaszczyzną konfrontacji wypowiedzi uczniów i ich doświadczeń z pracodawcami oraz pracodawców.
Pokolenie Gen Alpha na pewno jest to dla nas szkoły i pracodawców wyzwaniem.
Poniżej materiały konferencyjne (prezentacje).
STATUT
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierające Edukację Zawodową Pracowników Młodocianych zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją zrzeszającą osoby fizyczne zamierzające w różnych formach prowadzić działalność na rzecz integracji środowiska dyrektorów i nauczycieli oraz wyrażania stanowiska w sprawach dotyczących środowiska i oświaty młodzieży kształcącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego zwanego dalej CKZ.
§ 2
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. "Prawo o stowarzyszeniach" (Dz. U. z 1989 r. nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami). Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
§ 3
Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą władz naczelnych jest Kluczbork, ul. Konopnickiej 11.
§ 4
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci według wzorów zatwierdzonych przez właściwe organy administracji.
§ 5
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na społecznej pracy członków. Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i formy działania
§ 6
Celem Stowarzyszenia jest integracja środowiska dyrektorów i nauczycieli oraz wyrażania stanowiska w sprawach dotyczących środowiska i oświaty młodzieży kształcącej się w CKZ a także oddziaływanie na rozwiązania prawne i organizacyjne dotyczące szkolnictwa zawodowego.
§ 7
Dla realizacji tego celu Stowarzyszenie:
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 8
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
§ 9
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, zatrudniona w CKZ lub Zespole Szkół w skład, którego wchodzi CKZ lub będąca jego byłym pracownikiem, która poprzez złożenie deklaracji zobowiązuje się do działania na rzecz celów Stowarzyszenia i przestrzegania postanowień jego Statutu.
§ 10
Członkiem wspierającym może być osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która zadeklaruje na cele Stowarzyszenia pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna lub jednostka organizacyjna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
§ 11
Członkiem honorowym może być osoba, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny, szczególny sposób zasłużyła się Stowarzyszeniu.
§ 12
Przyjęcie na członka zwyczajnego następuje na podstawie złożonej deklaracji w drodze uchwały Zarządu.
§ 13
Prawa członka wspierającego przyznaje Zarząd w drodze uchwały, na wniosek zainteresowanego.
§ 14
Zarząd może, w drodze uchwały, odmówić przyjęcia na członka zwyczajnego lub wspierającego.
§ 15
Godność członka honorowego przyznaje Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu.
§ 16
Wykluczenie członka ze Stowarzyszenia następuje na skutek:
§ 17
Wykreślenie członka ze Stowarzyszenia następuje na skutek:
§ 18
Wykluczenie lub wykreślenie członka następuje z datą podjęcia stosownej uchwały przez Zarząd.
§ 19
Od uchwały Zarządu o odmowie przyjęcia na członka oraz uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu służy zainteresowanemu prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie miesiąca od daty powiadomienia o uchwale.
§ 20
Godności członka honorowego pozbawia Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu w przypadku sprzeniewierzenia się przez członka honorowego idei Stowarzyszenia lub rażącego naruszenia postanowień Statutu.
§ 21
Członkowie zwyczajni posiadają czynne i bierne prawo wyborcze a nadto mają prawo do:
§ 22
Członkowie wspierający i honorowi mają prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem praw wyborczych oraz prawa głosu stanowiącego w obradach władz Stowarzyszenia. Członkowie honorowi mają nadto prawo brania udziału z głosem doradczym w posiedzeniach wszystkich organów Stowarzyszenia.
§ 23
Obowiązkiem członków Stowarzyszenia jest postępowanie zgodne ze Statutem, regulaminami i uchwałami władz Stowarzyszenia.
§ 24
Członkowie zwyczajni zobowiązani są nadto do czynnego udziału w pracach Stowarzyszenia oraz opłacania składek członkowskich.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 25
Władzami Stowarzyszenia są:
§ 26
Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa pięć lat a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym z nieograniczonej liczby kandydatów
§ 27
W przypadku wystąpienia lub odwołania członka władz Stowarzyszenia przed upływem kadencji, skład osobowy tych władz uzupełniany jest spośród nie wybranych kandydatów w kolejności uzyskanych głosów. Uzupełnienie nie może przekroczyć 1/3 wybranego składu.
§ 28
O ile dalsze postanowienia Statutu nie stanowią inaczej, uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy członków.
Walne Zgromadzenie Członków
§ 29
Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia i może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 30
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest przez Zarząd, co pięć lat jako Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze.
§ 31
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może odbyć się w każdym czasie w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Zgromadzenie zwołuje Zarząd z inicjatywy własnej, na żądanie Komisji Rewizyjnej albo pisemny wniosek, co najmniej 1/5 członków.
§ 32
W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział z głosem stanowiącym członkowie zwyczajni. Z głosem doradczym biorą udział członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście.
§ 33
O miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków Zarząd powiadamia członków, z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
§ 34
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy:
§ 35
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 36
Walne Zgromadzenie Członków uchwały w sprawie zmiany Statutu, odwołania przed upływem kadencji członków władz naczelnych oraz pozbawienia godności członka honorowego podejmuje większością 2/3 głosów przy obecności 2/3 członków.
§ 37
Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej większością 3/4 głosów przy obecności, co najmniej 2/3 członków.
Zarząd
§ 38
Zarząd składa się z 5-9 członków, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają ze swojego grona Prezesa, Wiceprezesa, Skarbnika i Sekretarza.
§ 39
Zarząd Stowarzyszenia kieruje jego działalnością i odpowiada za swoją pracę przed Walnym Zgromadzeniem Członków.
Do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz upoważnieni są: Prezes Zarządu oraz Wiceprezes lub Skarbnik.
§ 40
Do zakresu działania Zarządu należy w szczególności:
§ 41
Zarząd na wniosek zainteresowanych grup będzie tworzyć sekcje branżowe, których przedstawiciele biorą udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 42
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
Komisja Rewizyjna
§ 43
Komisja Rewizyjna jest naczelnym organem kontrolnym Stowarzyszenia.
§ 44
Komisja Rewizyjna składa się z 3-5 członków, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza.
§ 45
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
§ 46
Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i przedstawicieli władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli pisemnych bądź ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Rozdział V
Majątek i fundusze
§ 47
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 48
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
§ 49
Wysokość składek członkowskich i zasady ich podziału ustalane są w oparciu o uchwałę Walnego Zgromadzenia Członków.
§ 50
Zarząd może tworzyć fundusze celowe, wyodrębniając w tym celu posiadane środki finansowe.
§ 51
W imieniu Stowarzyszenia dokumenty związane ze zobowiązaniami finansowymi podpisują dwie osoby: Prezes Zarządu oraz Wiceprezes lub Skarbnik. Pozostałe dokumenty mogą podpisywać inni członkowie Zarządu zgodnie z podziałem obowiązków w Zarządzie.
§ 52
Informacja o sporządzeniu lub zmianie statutu
1. 5.listopada. 2010 r.
2 . 3 listopada 2011 r. zmiana par. 39, par. 52 statutu
3. 5.listopada. 2015 r., zmieniono § 26 I 30
4. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków nr 2/2019 z dnia 15.11.2019 r. zmieniono §: 1, 6, 9, 12 statutu
Operatorem Serwisu jestos-wezpm.pl Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierajace Edukację Zawodowaą Pracowników Młodocianych, 46-200 Kluczbork, ul. M. Konopnickiej11, NIP: 751-76-96-39, REGON: 161429592
2. Informacje w formularzach.
3. Informacja o plikach cookies.
4. Udostępnienie danych.
5. Informacje końcowe.
Klauzula informacyjna zgodna z RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i RE (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE.L.2016.119.1),
Ogólnopolskie Stowarzyszeni Wspierającego Edukację Zawodową Pracowników Młodocianych informuje, że:
Administratorem Państwa danych osobowych jest Ogólnopolskiego Stowarzyszenia wspierającego Edukację Zawodową Pracowników Młodocianych z siedzibą w Kluczborku przy ul. M. Konopnickiej 11, 46-200 Kluczbork, tel. 668 497 125, adres email: sekretariat@os-wezpm.pl
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wspierającego Edukację Zawodową Pracowników Młodocianych w Kluczborku, 46-200 Kluczbork, ul. M. Konopnickiej 11,
Numer KRS: 0000374103 Kontakt: 668 497 125 Email: sekretariat@os-wezpm.pl